Flat Classroom Project 2011-1 Awards

Date: Tuesday May 3
Time: 8am EST, 12 midday GMT/UTC, 8pm China
Elluminate Recording of Awards

Awards Slideshow






Multimedia Meta-Awards


These go to the best multimedia works overall from the 11 topic winners in each group.

About our Meta-judge:
Mark van 't Hooft, a former classroom teacher and a researcher and technology specialist at Kent State University's Research Center for Educational Technologysince 2000. He's been involved with the Flat Classroom project as an expert advisor, judge, and meta-judge since 2007.

First Place

4.D.4. The Changing shape of Information: First Person Narrative - Ana B. - Eastern Lebanon County HS, USA


Find more videos like this on Flat Classroom Project


Second Place

7.A.3. Google: The Story - Alexis B - West Career and Technical Academy, USA


Find more videos like this on Flat Classroom Project


Third Place

6.A.2. Globalization and Outsourcing - Edith T - West Career and Technical Academy, USA


Find more videos like this on Flat Classroom Project


Honourable Mention

4.B.1 Hollinger_CSI - Kristen H - Eastern Lebanon County HS, USA


Find more videos like this on Flat Classroom Project



Multimedia Awards


These awards go to the best multimedia works. Student work will be assessed against two criteria related to the objectives of the Horizon Project. A winner, runner up, third place and honorable mention (if appropriate) has been awarded in each of the 13 major topics.
See Rubrics for details about Criterion A: Design and Technical Quality and Criterion B: Synthesis and Construction of Ideas

These awards were given by our expert panel of judges
(for each award add multimedia #, Student hyperlinked ot Ning profile, and video title)

#1 Connecting the World Online (CWO)

First: 1.A.2 1FCP - 1A NatalieA-GHS -> Connecting the World Online "The Story"
Second: 1.C.3 women trafficking alexandra
Third: 1.D.1 Kimberly M -> Connecting The World Online
HM: 1.E.1 MartinW, RLHS, USA -> Connecting the world online
and 1.A.6 VaclavH_PPHS -> Virtual Communication

#2 World Wide Web (WWW)

First: 2.A.2 DanB, RLHS, USA -> What is the World Wide Web?
Second: 2.C.5 Kayla Edwards -> Social Entrepreneurship
Third: 2.B.2 Aaron E.- GHS
HM: 2.B.1 Jason K, RLHS, USA and 2.D.1 JacobM- RLHS, USA

#3 Workflow Software (WFS)

First: 3.D.3 MitchellT, WHS, USA
Second: 3.A.2 IanD. - WCTA, USA
Third: 3.C.1 MikeS, RLHS, USA
HM: 3.A.6 My Movie, DanielE, THS, USA

#4 Uploading: The Changing Shape of Information (CSI)

First: 4.D.4. The Changing shape of Information: First Person Narrative - Ana B. - EHS
Second: 4.B.1 Hollinger_CSI by Kristen H - EHS, USA
Third: 4.B.3 CalebA, RLHS, USA
HM: 4.D.3.The Changing Shape of Information - AbigailK_PPHS

#5 Web 2.0 (W20)

First: 5.E.2 AimeeC-GHS, USA
Second: 5.A.1 JonH, RLHS, USA
Third: 5.A.3 EdenD_AAS, Bulgaria
HM: 5.A.4 Arthur A GHS

#6 Globalisation and Outsourcing (G&O)

First: 6.B.4 Kate P
Second: 6.A.2 Edith T. WCTA. USA
Third: 6.E.1 Sarah H. THS, USA and 6.B.2 WhitneyB_MSHS G&O Video

#7 Google (GGL)

First: 7.A.3 AlexisB, WCTA
Second: 7.B.4 Su Bin AAS Bulgaria
Third: 7.C.3 Google 7C Final Video by Candy Z., WCTA, USA
HM: 7.E.4 Daynef752 WCTA

#8 PLEs and Social Networking (PLE&SN)

First: 8.E.4 Amber M.- PPHS, USA
Second: 8.C.3 Nora P AAS Bulgaria
Third: 8.D.2 Heather M, WCTA, USA
HM: 8.F.1 Abbey J, RLHS, USA

#9 Mobile and Ubiquitous (M&U)

First: 9.F.2 Mateo B. HHS, USA
Second: 9.D.1 Yan Z, RLHS, USA
Third: 9.A.3 Ubiquitous and Mobile Computing -Tirzah S. - THS
HM: 9.B.2 Mobile and Ubiquitous -Seth C.- MSHS - USA

#10 Virtual Communication (VCom)

First: 10.E.2 EmmyN_MSHS Virtual Communication
Second: 10.A.5 Nick R-WCTA, USA
Third: 10.B.3 JaquanB_WHS, USA
HM: 10.E.1 WillW, RLHS, USA and 10.F 7 Breana D.-WHS

#11 Wireless Connectivity (WCon)

First: 11.C.2 Kat.W, THS, USA
Second: 11.B.4 Gilena V WCTA
Third: 11.F.4 StelioR, WCTA, USA

Participating Classrooms


This is the list of schools participating in the final awards for completion of the project. (add in table format)
School
Teacher
Location
Class
Peters Township High School
Kathie Sekely
Pittsburgh, Pennsylvania, USA
Honors IT
Taipei American School
Wanda V. Ostlund
Taipei, Taiwan
American Novel & Short Story B4 and B5
Pleasant Plains High School
Andrew Stevenson
Pleasant Plains IL, USA
Internet A4
West Career and Technical Academy
Yvonne Caples and Yvonne Hicks
Las Vegas, Nevada
Computer Based Projects
Eastern Lebanon Cty High School
Dorothy Noll
Steven Weddle
Myerstown, PA, USA
Great Books
The Bullis School
Lisa Vardi
Potomac, MD, USA
Modern European History
Tully Jr/Sr High School
Erika Rossman
Tully, NY, USA
English 11 Honors
Rockford Lutheran School
Lori Dobler
Rockford, Illinois, USA
Health 10
Manitou Springs High School
Toni Olivieri-Barton
Manitou Springs, CO USA
Technology in the World
Highland High School
Sheilah Buscaglia
Gilbert, AZ USA
21st Century Technology
Westside High School
Kim Clayton
Houston, Texas USA
Digital Media 10 &
Bus.Mgnt 11/12
Osaka International School
Sammy Adams
Osaka, Japan

Masconomet Regional High School
Pete Magner
Topsfield, MA USA

Booker High School
Hellen Harvey
USA, Sarasota, Fl

Anglo American School of Sofia
Betsy MacDonald
Bulgaria

International School of Dusseldorf (ISD)
Pat D'Arcy
Germany
grade 10 MYP Technology
Trinity Lutheran School
Laura Pilker
Joppa, Maryland, USA

Sotogrande International School
Richard Stevenson
Spain